Zeytinli Patates Salatası

7Eki - Hümeyra - 0 - Salatalar Yoğurtlu Salatalar

Misafirlerinizi şaşırtmaya hazır mısınız? Zeytinli patates salatası görsel olarak pastadan farksız bir salata. Görselliği gibi bir o kadar da lezzetli

  • 1 Su Bardağı Biberli Zeytin
  • 6 Adet Patates
  • 4 Adet Havuç
  • 3 Çorba Kaşığı Mayonez
  • 1 Su Bardağı Süzme Yoğurt
  • 1 Çay Bardağı İri Dövülmüş Ceviz
  • Kornişon Turşu
  • Tuz

Misafirlerinizi şaşırtmaya hazır mısınız? Zeytinli patates salatası görsel olarak pastadan farksız bir salata. Görselliği ile ön plana çıkan bu salatamız bir o kadar da lezzetli.

Patatesleri tencereye koyup haşlıyoruz. Havuçlarında kabuklarını soyduktan sonra farklı bir tencerede haşlıyoruz. Haşlanan patatesleri soyup, uygun ölçüde temin ettiğimiz salata kâsesine rendeliyoruz. Üzerine de haşlanmış havuçları rendeliyoruz. Yoğurdumuzun üzerine kıvamını yumuşatmak için su ekliyoruz. Yoğurdu patateslerin üzerine ekliyoruz. Üzerine tuz, mayonez ve cevizin yarısını ekleyip karıştırıyoruz. Resimde gördüğünüz gibi kelepçeli kalıbın alt kısmını çıkartıp kalıbı düz bir servis tabağına koyuyoruz. Kalıp olarak kendiniz farklı bir alternatif üretebilirsiniz.

Hazırlamış olduğumuz patates salatasını kalıbın içerisine boşaltıyoruz. Üzerinden bir spatula yardımı ile bastırarak salatanın kalıba güzelce oturmasını ve düzleşmesini sağlıyoruz. Bu şekilde buz dolabına koyup ortalama 1 saat kadar dinlenmesini bekliyoruz. Sıra geldi işin en zor kısmına. Salatamızı dolaptan alıp şeklini bozmadan kalıptan çıkartıyoruz. Biberli yeşil zeytinleri ince ince dilimliyoruz. Kornişon turşularımızı da uzun şeritler halinde dilimliyoruz. Salatamızın üzerini dilimlediğimiz turşular, zeytinler ve kalan cevizle süsleyebilirsiniz. Kenarlarını süslemek için sadece zeytin kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Zevkinize uygun olarak sizler daha farklı süsleme yapabilirsiniz.

Zeytinli patates salatası servise hazır, afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir