Yoğurtlu Semizotu Salatası

Yoğurtlu Semizotu salatası kalori değeri çok düşük bir salatadır. Kalori değeri çok düşük olması sebebiyle diyet salata grubunda yer almaktadır

  • 1 Demet Semizotu
  • 2 Diş Sarımsak
  • 2 Su Bardağı Yoğurt
  • 3 Adet Salatalık
  • Pul Biber
  • Zeytinyağı

Semizotu salatası hakkında kısa bir bilgi vermek gerekirse öncelikle kalori değeri çok düşük bir salatadır. Bunun yanı sıra sağlık yönünden de bitmek bilmeyen faydaları vardır. Semizotunun, şeker hastalarının susuzluğunu azalttığını, kilo vermekte etkili olduğunu belirten uzmanlar, semizotu, yeşil salata olarak yenirse faydasının fazla olduğunu söylüyor. 100 gr. taze semizotunda 32 kalori bulunmaktadır. Yani bu salata diyet salata grubunda yer almaktadır.

Semizotlarını yıkayıp güzelce iri parçalar halinde doğrayıp servis tabağına alıyoruz. Ardından salatalıkları soyup küp şeklinde veya isteğinize bağlı bir şekilde doğrayıp semizotlarının üzerine ekliyoruz. Salatalıklarımızıda doğradıktan sonra sıra semizotu salatası sosunu hazırlamaya geldi. Yoğurdumuzu uygun ölçüde bir kaseye alın. Sarımsakları yoğurdun içine rendeleyip karıştırın. Ardından hazırladığımız karışımı, semizotu ve salatalıklarımızın üzerine döküyoruz. Sosu salataya daha iyi yedirmek isterseniz hepsini birden değilde parça parça dökerek karıştırmanızı öneririz. Tüm yaprakların yoğurtla güzelce kartıştığından emin oluyoruz. Üzerine biraz zeytinyağı ilave ediyoruz. Bir tutam tuzumuzu da ekleyip, güzel bir görünüm elde etmek için bir tutamda kırmızı pul biberimizi ilave ediyoruz. Burada şuna dikkat edin, salata sulu olmasın. Eğer çok sayıda kişiye yoğurtlu semizotu salatası hazırlayacaksanız malzemeleri dengeli oranlı olmak kaydıyla arttırabilirsiniz. Ama dediğim gibi bu salatada püf noktası salatanın sulu görünmemesi. Yoğurtlu semizotu salatası servise hazır afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir